Strona główna
Internet
Tutaj jesteś
Internet

Jak założyć profil zaufany?

Data publikacji 28 kwietnia 2019

Nikt nie lubi stać w kolejkach do urzędu. Większość spraw da się załatwić tylko w godzinach naszej pracy. A nawet jeśli mamy trochę wolnego czasu, to na pewno przychodzą nam do głowy lepsze zajęcia niż czekanie na złożenie dokumentu w okienku. Czasem też po prostu trzeba coś załatwić w ostatniej chwili lub kiedy jesteśmy w podróży.

Czym jest profil zaufany?

Na szczęście państwo przyszło z pomocą obywatelom, którzy chętnie korzystają ze zdobyczy cyfryzacji. Mamy w tej chwili dobrze funkcjonujący system, w ramach którego dużą część spraw urzędowych można załatwić online. Autoryzacja operacji na stronach internetowych urzędów odbywa się przez tzw. profil zaufany, który jest potwierdzonym przez urząd kontem danego użytkownika.

Jak założyć profil zaufany?

Jak założyć profil zaufanyJak założyć profil zaufany? Wniosek rejestrujemy przez internet, potem jednak profil musi zostać zweryfikowany. Można to zrobić dwojako. Jeśli posiadamy konto w odpowiednim banku lub u innego przedsiębiorcy, który ma uprawnienia do weryfikacji profilu zaufanego, to całą procedurę możemy zakończyć bez wychodzenia z domu. Lista takich podmiotów jest dostępna na stronie internetowej profilu zaufanego. Jeśli jednak nie mamy konta u żadnego z nich, możemy udać się do najbliższego punktu potwierdzającego. Na liście punktów są m.in. urzędy i niektóre banki. A większość z nas nie powinna mieć problemu z potwierdzeniem profilu w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Urzędnicy służą radą

Również osoby pracujące w urzędach i bankach z reguły będą umiały nam wytłumaczyć, jak założyć profil zaufany. W tej chwili stał się on bardzo wygodnym narzędziem, który ułatwia załatwianie spraw petentom. A jednocześnie usprawnia pracę urzędnikom. Dlatego każdemu powinno zależeć na sprawnym działaniu systemu i możliwości założenia profilu dla zainteresowanych osób.

Co można załatwić poprzez profil zaufany?

Co można załatwić, jeśli posiadamy już profil zaufany? Szereg serwisów państwowych udostępnia formularze online. Używając profilu, można przede wszystkim złożyć zeznanie podatkowe czy przesłać innego rodzaju formularze do właściwego Urzędu Skarbowego. Z profilu zaufanego korzysta platforma ePUAP, która pozwala m.in. na złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego czy uzyskanie odpisów niektórych dokumentów. Posiadając profil, możemy załatwić sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, mamy też wgląd do indywidualnego konta ubezpieczeniowego z danymi dotyczącymi naszych składek. Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej również pozwala na logowanie się profilem zaufanym, dzięki czemu możemy nawet założyć firmę przez internet.

To nie wszystkie przypadki, w których możemy użyć profilu, dlatego jest to niezwykle przydatne narzędzie, które każdy dorosły użytkownik internetu powinien posiadać. To rozwiązanie pozwoli załatwić sprawy bez wychodzenia z domu i na pewno nie raz będzie wybawieniem w sytuacji, kiedy w ostatniej chwili przypomnimy sobie o upływającym terminie, a fizyczna wizyta w urzędzie będzie niemożliwa.

wi-fi

Redakcja OtoGry

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

VPN