Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś
Komputer jak zeskanować dokument

Jak zeskanować dokument?

Data publikacji 12 kwietnia 2022


Skanowanie to proces, w którego czasie dokumenty w formie papierowej/fizycznej zmieniane są na wersję elektroniczną. Umożliwia to podgląd oraz edytowanie dokumenty na komputerze. Warto wiedzieć, jak zeskanować dokument.

Po co skanuje się dokumenty?

Najczęściej dokumenty skanowane są we wszelkiego rodzaju biurach lub instytucjach, w których konieczne jest posiadanie wersji elektronicznej po to, aby móc przesłać dokument dalej np. do klienta czy też innego działu. Jest to również sposób na uchronienie dokumentu przed zniszczeniem. Skanowane są więc dokumenty takie jak pisma urzędowe, notatki służbowe oraz inne ważne dla przedsiębiorstwa dokumenty. Oczywiście skanowanie dokumentów nie dotyczy tylko miejsc pracy. Każdemu z nas może okazać się potrzebny dokument w formie elektronicznej. Niezwykle przydatne może okazać się skanowanie faktur czy też paragonów po to, aby móc dokonać reklamacji. Nie trzeba wtedy magazynować dokumentów w formie papierowej, które zajmować mogą bardzo dużo miejsca. Skanowanie umożliwia również przesłanie umów bez konieczności korzystania z usług pocztowych czy też kurierskich.

Co skanować?

Skanować można również rodzinne zdjęcia lub dokumenty. Można w ten sposób uchronić je przed zniszczeniem. Takie pamiątki mają przecież wartość sentymentalną i każdy chce, aby przekazać je dalej. Samodzielne skanowanie nie wymaga dostępu do sprzętu profesjonalnego, ponieważ dzisiejsze drukarki nawet te dostępne w niskich cenach oscylujących wokół 300 czy 400 złotych mają również funkcję skanowania. Wystarczy mieć taką funkcję w swojej drukarce, co pozwoli zarchiwizować wszystko to, co się chce. Dokumenty skanuje się w kilka chwil, a wszystko zależne jest od tego, jaką drukarkę się posiada. Jest to bardzo prosty sposób i dokładny. Co ciekawe, skanowanie dokumentów jest możliwe również przy wykorzystaniu smartfonu.
Przy pomocy komputera, dokumenty zeskanuje się z większą dokładnością nić przy pomocy urządzenia z systemem iOS czy Android.

Skanowanie z drukarki

Skanowanie jest bardzo prostym procesem. Wymagane jest do tego posiadanie komputera oraz urządzenia takiego jak drukarka. Wystarczy dokument położyć na szybie skanera tekstem do dołu. Następnie trzeba tylko uruchomić aplikację, która umożliwia skanowanie z drukarki. Co ciekawe, dokument zeskanowany można zapisać w wielu dostępnych formatach takich jak PDF czy JPG. Podgląd pliku umożliwia zobaczenie dokumentu po zeskanowaniu, dzięki temu użytkownik wie, jak będzie wyglądał zeskanowany dokument. Daje to możliwość odpowiedniego wykadrowania czy też dokonania zmian dotyczących jakości skanu podawanej w DPI. Po zeskanowaniu plik należy zapisać w wybranych przez siebie folderze. Jest to procedura bardzo prosta, z którą poradzi sobie nawet użytkownik niezaawansowany. Następnym sposobem jest skanowanie dokumentu poprzez panel w urządzeniu skanującym. W tym przypadku również należy umieścić wewnątrz urządzenia kartkę i zacząć skanowanie. Niezależnie od tego, jaka metoda zostanie wybrana, dokumenty zeskanowane są bardzo przydatne. Warto zachować taką kopię na później.

Redakcja OtoGry

Witajcie w redakcji OtoGry – miejscu, gdzie technologia, gry komputerowe i świat internetu spotykają się, tworząc inspirujące i ekscytujące treści! Nasza redakcja to zgrany zespół entuzjastów, pasjonatów nowoczesnych technologii, graczy i osób zafascynowanych światem online.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

wi-fi