Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś
Komputer jak zresetować komputer

Jak zresetować komputer?

Data publikacji 13 kwietnia 2022


Użytkownicy komputerów często spotykają się z sytuacją, w której konieczne jest zresetowanie urządzenia. Istnieje wiele sposobów zresetowania komputera lub laptopa, dlatego warto wiedzieć jak tego dokonać.

Po co resetować komputer?

Resetowanie komputera to czynność bardzo często dokonywana przez użytkowników komputerów osobistych i laptopów. W zależności od urządzenia i rodzaju błędu, który zmusza nas do resetu, sposób ponownego włączenia może być różny. Resetowanie jest po prostu nagłym przerwaniem pracy urządzenia po to, aby móc je włączyć ponownie. Z bardziej naukowego punktu widzenia, w ten sposób wyzerowuje się aktualny stan pamięci tymczasowej, czyli RAM, a następnie rozpoczyna się pracę „na czysto”. Komputery resetowane są najczęściej, wtedy gdy zawieszają się, czyli nie reagują na komendy użytkownika. W sposób ten można skutecznie przywrócić ustawienia do punktu początkowego. Warto nadmienić, że każda wersja systemu Windows resetowana jest w inny sposób, ponieważ różni się ona błędami. Im nowszy jest system, tym mniejsza jest szansa na to, że komputer zatnie się i będzie konieczne resetowanie. Jednakże w przypadku mocnego zaśmiecenia komputera, może okazać się konieczne zresetowanie go. Co ciekawe w starszych wersjach systemu dochodziło do całkowitego usuwania zawartości dysku, co zmuszało użytkownika do instalacji systemu i wszelkich programów ponownie.
W przypadku gdy komputer nie jest jeszcze permanentnie zawieszony, możliwe jest, że zawiesiła się tylko jedna aplikacja, używana w danym momencie przez użytkownika. Warto przejść do Menedżera Zadań po to, aby wyłączyć tę aplikację. Jeśli to nic nie da, to należy zresetować komputer fizycznym przyciskiem.

Wyłączanie procesów

Przed wyłączaniem procesów warto mieć na uwadze, że nie jest to czynność dla amatorów, więc należy być świadomym tego, że robi się to na własną odpowiedzialności. Zamykając procesy nieodpowiednio, może dojść do awarii całego systemu Windows! Menedżer Windows włącza się za pomocą kombinacji klawiszy CTRL+ALT+DELETE, a następnie z opcji wybiera się Menedżer Zadań. Jeśli wyłączenie procesu nie przywróci ładu i porządku w działaniu komputera, to trzeba będzie urządzenie włączyć ponownie. Jak zresetować komputer? Resetowanie twarde polega na tym, że komputer otrzymuje sygnał do natychmiastowego zakończenia działania i uruchomienia systemu ponownie. W sposób ten komputer przestaje otrzymywać zasilanie i zostaje wyzerowany stan układów elektronicznych. Osoby, które korzystają z komputera stacjonarnego, na pewno wiedzą gdzie znajduje się przycisk resetowania komputera. Jeżeli komputer zatrzyma swoją pracę, ekran przestanie wyświetlać informacje, a kursor myszy nie będzie reagował na polecenia użytkownika, to wystarczy nacisnąć przycisk resetowania. Taki sposób resetu jest też możliwy w przypadku
laptopów, jednakże jest to trudniejsze, ponieważ najczęściej producenci nie umiejscawiają przycisku resetowania. Chcąc skutecznie zresetować komputer, warto wypiąć akumulator. Wtedy też laptop od razu się wyłączy.

Redakcja OtoGry

Witajcie w redakcji OtoGry – miejscu, gdzie technologia, gry komputerowe i świat internetu spotykają się, tworząc inspirujące i ekscytujące treści! Nasza redakcja to zgrany zespół entuzjastów, pasjonatów nowoczesnych technologii, graczy i osób zafascynowanych światem online.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

wi-fi