OtoGry.pl

Świat mężczyzn i rozrywka

Komputer

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa?

XXI wiek jest szczególnym okresem, w którym to laptopy są powszechnie stosowanymi urządzeniami wykorzystywanymi w różnych celach. Mogą być one zarówno idealnym narzędziem pracy, jak i stanowić centrum multimedialne. Kupując laptopa warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, którymi należy się kierować.

Wydajność

Bez cienia wątpliwości kwestia wydajności laptopa jest jedną z najważniejszych. Za ten zaś element odpowiedzialne są podzespoły, które znajdują się wewnątrz urządzenia. To od ich jakości zależy w głównej mierze klasa sprzętu, a co za tym idzie możliwości takiego urządzenia. Które z podzespołów są kluczowe?

Pierwszym, a zarazem najważniejszym komponentem jest procesor stanowiący serce i rdzeń całego zestawu komputerowego. To od tego właśnie podzespołu zależeć będzie moc obliczeniowa laptopa. Szukając modelu procesora zwróćmy więc uwagę na ilość dostępnych rdzeni oraz ich taktowanie. To z pewnością najważniejszy aspekt. Absolutne minimum na dziś dzień stanowią cztery fizyczne rdzenie, których taktowanie będzie oscylowało w graniach 2,5-3,5 GHz. Takie połączenie zapewni odpowiedni zastrzyk mocy i zagwarantuje bezproblemową pracę.

Kolejnym z podzespołów typowo wydajnościowych jest pamięć operacyjna RAM, która to dość często jest ignorowana przez kupujących. Tutaj istotna jest przede wszystkim ilość oraz rodzaj zastosowanych kości pamięci. Do prawidłowego działania laptopa niezbędne jest więc co najmniej 8 GB typu DDR3 bądź DDR4. Pamięci DDR3 są znacznie tańszym rozwiązaniem i nieco mniej wydajnym niż najnowsze kości DDR4. Tutaj wybór jest już kwestią indywidualną uzależnioną w głównej mierze od budżetu.

Sprawna wentylacja

Poddawany znacznym obciążeniem laptop wraz z czasem zaczyna się nagrzewać. Wentylator do laptopa ma za zadanie odpowiednio schłodzić wszelkie komponenty i zapewnić im pracę na optymalnym poziomie. Nie można więc ignorować tego elementu. Wentylator do laptopa należy sprawdzić bezpośrednio przed samym zakupem, a najlepiej upewnić się co do jego klasy u sprzedającego bądź poczytać opinii w internecie. Sprawnie działająca wentylacja jest zdecydowanie potrzebna w laptopach.

Elementy użytkowe

Osoby korzystające z laptopa poza domem powinny również zwrócić uwagę na czas pracy urządzenia bez konieczności ładowania. To szczególnie ważny aspekt dla tych, którzy często podróżują bądź muszą być po prostu poza domem. Kolejnym z istotnych elementów, które odpowiadają za wygodę użytkowania jest matryca. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na przekątną oraz obsługiwaną rozdzielczość. Sam dobór wielkości wyświetlacza jest już kwestią indywidualną, zaś jeśli chodzi o rozdzielczość to najlepiej celować w najczęściej wykorzystywaną czyli FULL HD.

Za wyborem konkretnego sprzętu może przemawiać również fakt dostępności wielu złączy, co pozwala podłączyć kilka urządzeń zewnętrznych do laptopa co niejednokrotnie może być potrzebne.

Podsumowanie

Reasumując, zwracając uwagę na wyżej wymienione elementy w wyposażeniu laptopa z całą pewnością dostaniemy sprzęt, z którego będzie zadowoleni. Dużo zależy również od budżetu jakim dysponujemy oraz od tego w jakim celu laptop ma nam posłużyć.

Udostępnij